Central Penn Panthers Jr Alumni

2013–18

Travis Acker: Lebanon Valley College (NCAA-III)

Andrew Amick: Walpole Express (EHL), Boston Jr. Rangers (EHL)

Garret Baldacci: Millersville University (ACHA D-II)

Jake Beck: Jersey Shore Wildcats (NA3HL), NY Bobcats (EHL), Connecticut Oilers (EHL)

Troy Beinhauer: New Jersey Jr. Titans (EHL), Cheyenne Stampede (WSHL)

Collin Bradley: Ithaca College (ACHA D-I)

Dominic Brenza: Hartford Jr. Wolfpack (AJHL), Connecticut Jr. Rangers (USPHL Premier), Stevenson University (NCAA D-III)

Rudy Carson: Walpole Express (EHL), Boston Jr. Rangers (EHL)

Grayson Cvijic: Shippensburg Univ. (ACHA D-III)

Michael DeGaetano: Penn State (ACHA D-II)

Voight Demeester: Penn State (ACHA D-II)

David Desario: Boston University (ACHA D-II)

Austin Dittenhafer: Hartford Jr. Wolfpack (AJHL), Sioux City Musketeers (USHL), Cheyenne Stampede (WSHL), Ogden Mustangs (WSHL) University of Vermont (NCAA D-I committed), UMass-Dartmouth (NCAA D-III)

Adam Eby: New Jersey Jr. Titans 18U (NAPHL), Kenai River Brown Bears (NAHL), Elmira College (NCAA D-III)

Joel Eisenhower: Lebanon Valley College (NCAA-III)

Blake Hallman: Philly Revolution (EHL)

Kyle Harris: Hartford Jr. Wolfpack (EHL), Philadelphia JR Flyers (EHL), Indiana University of Pennsylvania (ACHA)

Logan Hockley: Walpole Express (EHL), East Coast Wizards (EHL)

Zachary Jensen: Wilkes-Barre/Scranton Knights (AJHL), West Chester University (ACHA D-I)

Chris King: Maine Wild (NA3EHL), Millersville Univ. (ACHA D-II)

Jordan Klimovsky: Casper Coyotes (WSHL), Lindenwood University (ACHA D-I)

Dennis Kohajda: Oswego Stampede (NA3HL), Millersville University (ACHA D-II)

Lionel Landry: Binghamton Jr. Senators (NA3HL), Skylands Kings (NA3HL)

Jake Leamer: Walpole Express (EHL), Lebanon Valley College (NCAA D-III)

Andrew Lister: Robert Morris Univ. (AHCH D-I)

Ben Mariano: Hartford Jr. Wolfpack (AJHL), SUNY-Potsdam (NCAA D-III)

Nick Masteller: Walpole Express (AJHL)

Richie McCartney: New Jersey Titans (EHL), Philly Revolution (EHL), SUNY-Plattsburgh (NCAA D-III)

Connor McCormick: York College of Pennsylvania (ACHA D-III)

Danny McCrossen: Philly Revolution (EHL), Connecticut Nighthawks (EHL), Charlotte Rush (USPHL Elite), Palm Beach Hawks (USPHL Elite)

Danny Miller: L/A Nordiques, Cincinnati Thunder / Dayton Falcons (NA3HL)

Matt Milne: New Jersey Jr. Titans 18U (NAPHL), Philadelphia JR Flyers (EHL)

Zack Mummau: Millersville University (ACHA D-II)

Benoit Niclot: Maine Wild (NSHL), Morzine-Avoriaz-Les Gets (France Pro)

Joey Opdenacker: West Chester Univ. (ACHA D-I)

Alex Pelletier: Philly Revolution (EHL)

Braden Rishell: University of Delaware (ACHA D-III)

Ryan Schuck: St. Joseph’s Univ. (ACHA D-II)

Chad “Chico” Simmerman: Philly Revolution (EHL)

Brennan Thompson: Lebanon Valley College (NCAA-III)

Kyle Troup: SUNY Maritime (ACHA D-I)

Landon Trutt: Philadelphia Little Flyers (AJHL), Cape Cod Islanders (NSHL), Too Eagles (NAHL), Tri-City IceHawks (MNJHL), Bryn Athyn College (NCAA D-III), HK Skalica (PRO)

Lindy Vicari: Boston College (ACHA D-II)

Josh Watterson: Oswego Stampede (NA3HL), Stevenson University (ACHA D-I)

John Wendling: Lebanon Valley College (NCAA-III), Philadelphia Little Flyers (AJHL)

Bryce Witman: Philly Revolution (EHL), NJ JR Titans (NAHL)

Chance Witmer: Shippensburg Univ. (ACHA D-III)

Collin Young: Penn State (ACHA D-I)

Greg Zieglar: Drexel (ACHA D-I), Univ. of Maryland-Baltimore Cnty (ACHA D-II)

Marcos Zarragoitia: Oswego Stampede (NA3HL)

Dean Zerby: Philly Revolution (EHL), Fitchburg State Univ. (NCAA D-III)

Austen Zimmerman: Pittsburgh Vengeance (NA3HL), Lebanon Valley College (NCAA D-III)

2006–11

Chris Asroff: Lebanon Valley College (ACHA D-I)

Eric Bajc: Hartford Wolfpack (AJHL), Buffalo State (NCAA D-III)

Logan Bauman: Wilkes-Barre/Scranton Knights (AJHL), Milwaukee School of Engineering (NCAA D-III)

West Bauman: Seguin Bruins (OJHL), Milwaukee School of Engineering (NCAA D-III)

Ben Bauer: Philadelphia Jr. Flyers (AJHL), Green Mountain Glades (EJHL), New Mexico Mustangs (NAHL), Philadelphia Little Flyers (AJHL), Curry College (NCAA D-III) Castleton State College (NCAA D-III)

Cody Bentzel: New Jersey Rockets (AJHL), Johnstown Tomahawks (NAHL), Hamline University (NCAA D-III)

Jake Brightbill: Walpole Express (AJHL), Sacred Heart University (NCAA D-I)

Brandon Cerzullo: Wilkes-Barre/Scranton Knights (AJHL)

Steve Charpentier: Northland College (NCAA D-III), Evansville Icemen (AAHL/UHL/ECHL)

Bobby Conner: Philadelphia Jr. Flyers (AJHL), SUNY Brockport (NCAA D-III)

Phil Crea: Louisiana Ice Gators (SPHL)

Nico Delgiorno: Wilkes-Barre/Scranton Knights (AJHL), Philadelphia Jr. Flyers (AJHL), Alvernia Univ. (ACHA D-III)

Jake Devlin: Laconia Leafs (AJHL), Drexel University (ACHA D-I)

D.J. Dinnison: Walpole Express (AJHL), Portland Jr. Pirates (AJHL), Pittsburgh Jr. Penguins (NA3HL), Liberty Univ. (ACHA D-I)

Chris Dinsmore: Philadelphia Jr. Flyers (MJHL), Penn State University (ACHA D-II)

Ryan Dolan: California Univ. of PA (ACHA D-III)

Travis Duffey: Walpole Express (AJHL), Laconia Leafs (AJHL), Millersville University (ACHA D-II)

Rob Durkee: Stratford Cullitons (WOJHL), Univ. of Maryland-Baltimore Cnty (ACHA D-II))

Dan Feyock: Philadelphia Jr. Flyers (AJHL), Suffolk University (NCAA D-III)

Dillan Fox: Whitby Fury (OJHL), Apple Core (EJHL), Walpole Express (AJHL), SUNY Plattsburgh (NCAA D-III), Mississippi RiverKings (SPHL), Reading Royals (ECHL)

Brett Gates: New Jersey Rockets (AJHL), Rochester Ice Hawks (MNJHL), Wisconsin Whalers (NA3HL), Dells Ducks (MNJHL), St. John’s University (NCAA D-III)

Chris Glaze: University of Texas – San Antonio (ACHA D-II)

Wes Hawkins: New Jersey Rockets (AJHL), Janesville Jets (NAHL), Stoneybrook University (ACHA D-I)

Jay Heinle: Walpole Express (AJHL), New Jersey Rockets (AJHL), Connecticut Oilers (EHL), Saint Mary’s University (NCAA D-III)

Phil Heinle: Walpole Express (AJHL), New Jersey Rockets (AJHL), Odessa Jackalopes (NAHL), Saint Mary’s University (NCAA D-III)

Wes Heinle: Walpole Express (AJHL), New Jersey Rockets (AJHL), Robert Morris University (ACHA D-I)

Nick Horacek: Hartford Jr. Wolfpack (AJHL), Philadelphia Jr. Flyers (AJHL), NJ Hitmen (USPHL – Premier), Philadelphia Flers Elite (USPHL – Premier)

Tyler Hostetter: Erie Otters (OHL), Adirondack Phantoms (AHL), Trenton Titans (ECHL), Wichita Thunder (CHL)

John Hrabovsky: Cedar Rapids Roughriders (USHL), Tri-City Storm (USHL), Air Force Academy (NCAA D-I)

Zach Jensen: Wilkes-Barre/Scranton Knights (AJHL), West Chester University (ACHA D-I)

Zach Kantner: Drexel University (ACHA D-I)

Jonathan Kashmere: Walpole Express (AJHL), New Jersey Rockets (AJHL), University of Pittsburgh (ACHA D-I)

Ryan King: Alpena Ice Diggers (NAHL), Alexandria Blizzard (NAHL), Robert Morris University (ACHA D-I)

Kenny Kocsan: Laconia Leafs (AJHL), Framingham State University (NCAA D-III), Towson University (ACHA D-I)

Kyle Kohler: Niagra University (ACHA D-I)

Brooks Lewis: Wilkes-Barre/Scran Knights (AJHL), New Jersey Rockets (AJHL / EHL)

Quinn Luckenbill: New Jersey Rockets (AJHL)

Jimmy McNally: Walpole Express (AJHL), Philadelphia Little Flyers (AJHL) Lebanon Valley College (ACHA D-I), Millersville University (ACHA D-II)

Corey Miller: West Virginia University (AHCH D-I), Army (ACHA D-I)

John Murray: Youngstown Phantoms (NAHL), Sioux Falls Stampede (USHL), Kitchener Rangers (OHL), Kingston Frontenacs (OHL), Reading Royals (ECHL), Ontario Reign (ECHL), Mississippi Sea Wolves (ECHL), Victoria Salmon Kings (ECHL), Johnstown Chiefs (ECHL), HK Partizan (PRO), Rio Grande Valley Killer Bees (CHL), Syracuse Crunch (AHL), Grand Rapids Griffins (AHL), Quad City Mallards (CHL), KH Sanok (Poland PRO), Kulager Petropavlovsk (Kazakhstan Pro), Orlik Opole (Poland PRO), GKS Tychy (Poland PRO)

Al Nejmeh: Taft (New England Prep), Bethel Univ. (NCAA D-III)

Colin O’Neil: Walpole Express (AJHL), Neumann University (NCAA D-III)

Conor O’Neil: New Jersey Rockets (AJHL), Amarillo Bulls (NAHL), Wichita Falls Wildcats (NAHL), NJ Hitmen (USPHL – Premier), University of Vermont (NCAA D-I)

Karl Palmer: Westchester University (ACHA D-I)

Zach Sarig: Philadelphia Jr. Flyers (AYHL), Valley Jr. Warriors (AJHL), Plymouth State College (NCAA D-III), Gwinnett Gladiators (ECHL), Atlanta Gladiators (ECHL), Alaska Aces (ECHL)

Steve Scrivener: University of New England (NCAA D-III)

Matt Sherrod: Towson University (ACHA D-II)

Garrett Shultz: Washington Nationals (AJHL)

Jeremy Sims: Rochechester Institute of Technology (ACHA D-I)

Lyndon Smolander: Laconia Leafs (AJHL), Becker College (NCAA D-III)

Christian Tasker: Philadelphia Jr. Flyers (AJHL), Apple Core (EJHL), University of Delaware (ACHA D-I)

Brody Wagner: Florida Eels (EJHL South), Trenton Habs (NSHL), Abitibi Eskimos (NOJHL), Castleton State College (NCAA D-III)

Coty Wilkerson: University of Delaware (ACHA D-I)

Nick Vaughn: Univ. of Maryland-Baltimore County (ACHA D-II)

1996–05

Dennis Almagro: Traverse City Enforcers (CEHL), ERC Haßfurt (Germany Pro), ESV Bayreuth (Germany Pro), EV Pegnitz (Germany Pro), RSC Darmstadt (Germany Pro)

Geoff Brandt: Utica College (NCAA D-III)

Bob Diehl: Hamilton College (NCAA D-III)

J.C. Fink: West Chester University (ACHA D-I)

Nick Foligno: U.S. National Team Development Program (NAHL), Sudbury Wolves (OHL), Ottawa Senators (NHL), Columbus Blue Jackets (NHL)

Jarred Frey: Mahoning Valley Phantom Rockets (Continental Elite Hockey League), SUNY-Fredonia (NCAA-III), Lebanon Valley College (NCAA D-III)

B.J. Heckendorn: Rhode Island Sharks (EJHL), Great Northern Snow Devils (EJHL), Salem State College (NCAA D-III), Winston-Salem Thunderbirds (SPHL), Muskegon Fury (UHL), Missouri River Otters (UHL)

Matt Junkins: U.S. National Team Development Program (NAHL), Kingston Frontenacs (OHL), London Knights (OHL), Lakeland Loggerheads (WHA2)

Josh Leachey: West Chester University (ACHA D-I)

T.J. Mathieson: Chicago Freeze (NAHL), Notre Dame (NCAA D-I)

Brendan McCartin: Sioux City Musketeers (USHL), Miami Univ. of Ohio (NCAA D-I), Bentley College (NCAA D-I), Danbury Trashers (UHL), EHC Klostersee (Germany Pro)

Adam Menhennick: Towson University (ACHA D-I)

Doug Karls: University of Wisconsin (NCAA D-I)

Brett Kehler: Towson State University (ACHA D-I)

Brett Kendig: Kent State (ACHA D-I)

Chris Morgan: Cleveland Jr Barons (NAHL)

Mike Patton: Sioux City Musketeers (USHL), Cedar Rapids RoughRiders (USHL), Princeton University (NCAA D-I)

Ian Repka: Atlantic Select 17

Brian Rice: SUNY-Potsdam (NCAA D-III)

Robert Ross: Syracuse Jr. Crunch (OJHL)

Jason Royce (Arizona State University (ACHA D-I)

Andrew Rummel: Lebanon Valley College (NCAA-III), Varkaus Eagles (Finland Pro Division II), Jersey Rockhoppers (EPHL)

Nick Sabo: Ohio Valley Ice Cats (IIHL), North Carolina State (ACHA D-I)

Chris Snavely: Cedar Rapids RoughRiders (USHL), Michigan State University (NCAA D-I), Wheeling Nailers (ECHL), Charlotte Checkers (ECHL)

Chris Spears: Great Northern Snow Devils (EJHL)

Bo Subr: Guelph Storm (OHL), Jackson Bandits (ECHL), Pensacola Ice Pilots (ECHL)

Dan Sullivan: Omaha Lancers (USHL), Marquette Rangers (NAHL), Texas Tornado (NAHL), University of Maine (NCAA D-I)

Dave Thomas: Colgate University (NCAA D-I), Dijon (France Pro)

Brent Wiest: SUNY-Brockport (NCAA D-III)

Kris Wells: Des Moines Buccaneers (USHL), Green Bay Gamblers (USHL)

Justin Wojtowicz: Indiana University (ACHA D-I)

Brian Yingling: Bismark Bobcats (AWHL/NAHL), Lebanon Valley College (NCAA D-III)